Spotkanie Młodzieży na Ślęży
2024-06-24Kiermasz książek na “Dom dla Młodych”
2024-09-09“Projekt Młodzież” to nie sympozjum, czy kolejny zjazd, gdzie spotkasz ludzi z przymusu. To nasz projekt, który tworzymy z pasjonatami pracy z młodzieżą. Nasz pomysł to laboratorium ewangelizacji i duszpasterstwa młodzieży.
Praca z młodymi ludźmi przynosi wiele pięknych wspomnień i inspiracji. Bywa również powodem do stresu. Jedną z przyczyn trudności w pracy z młodymi oraz ich rodzicami są niewątpliwie problemy w komunikacji. Wpadliśmy na pomysł, aby tematyką naszego Projektu w 2024 roku była “Komunikacja jako źródło stresu”.
Czy zdarzają Ci się sytuacje, gdy masz dobre intencje, a mimo to spotykasz się z niezrozumieniem? Dlaczego na proste pytanie tak trudno czasem jest otrzymać równie prostą i konkretną odpowiedź? Dlaczego, gdy zadajesz nawet najprostsze pytania, to jest duża szansa, że usłyszysz różne odpowiedzi, ale żadna z nich nie będzie zawierać tej informacji, której potrzebujesz? Czy masz czasem wrażenie, że inni wiedzą, jak cię dotknąć, a ty nie zawsze wiesz, jak na to zareagować, aby się skutecznie obronić?
Proszenie, odmawianie, stawianie granic mogą być źródłem stresu i mogą kosztować wiele emocji. Podczas wystąpienia pokażemy, jak reagować na takie sytuacje, aby czuć się dobrze ze sobą i pozostać w relacji z innymi. Pokażemy mechanizmy komunikacyjne, które powodują wyczerpanie emocjonalne i wskażemy jak inaczej, bardziej świadomie możesz zarządzić komunikacją z innymi.
Tegoroczne listopadowe spotkanie będzie miało formę warsztatową, którą poprowadzi Szkoła Trenerów B.B. Kotlińscy.
Każdy z uczestników naszego Projektu będzie uczestniczył w trzech modułach:
I moduł – B.B. Kotlińscy
Elementy warsztatu trenerskiego: Poznanie procesu grupowego i zastosowanie skutecznych metod zarządzania trudnymi sytuacjami podczas spotkań/ lekcji. Budowanie zaufania i relacji poprzez struktury (rundy, kontrakt, zbieranie oczekiwań)
II moduł- Monika Ochyra
Dobre rozmowy na trudne tematy, czyli jak zadbać o komunikację.
Warsztat dostarczy narzędzi do przeprowadzania spotkań z rodzicami przed sakramentami (Pierwsza komunia, Bierzmowanie) Uczestnicy zostaną wyposażeni w zestaw skutecznych komunikatów i poznają pułapki komunikacyjne. Skupimy się na umiejętności wzbudzania zaangażowania wszystkich stron (Kościół, rodzice, młodzież).
III moduł – Marta Bodziony
Elementy mediacji w pracy lidera młodzieży
Warsztat wyposażania uczestników w narzędzia mediacji, które pozwalają efektywnie rozwiązywać konflikty oraz budować samodzielność, decyzyjność i zaangażowanie młodzieży w ważne dla nich tematy. Lider uzyska wiedzę o tym, jak nie wchodzić w gry psychologiczne. Wzmocni się w roli lidera, jednocześnie pozostawiając miejsce na przejmowanie odpowiedzialności przez młodzież.
Oprócz warsztatów gwarantujemy, że poczujesz wspólnotę ludzi, którzy chcą pracować dla dobra młodzieży. Będą z nami bp Jacek Kiciński oraz bp Maciej Małyga. Zapewniamy, że ten czas nie będzie tylko przepełniony warsztatami, ale także modlitwą za młodych.
Nasze wydarzenie odbywa się w Oblackim Centrum Młodzieży „NINIWA” w Kokotku. To miejsce niezwykłe. Właśnie tam co roku odbywa się „Festiwal Życia”. Wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych spotkań młodzieżowych w Polsce. Kokotek żyje cały rok! W Niniwie odbywają się rekolekcje dla różnych grup młodzieżowych. Tam przyjeżdżają grupy z całej Polski żeby zobaczyć wzorcowe miejsce działalności duszpasterstwa młodzieży. Piękne otoczenie, dobre warunki mieszkaniowe i smaczne jedzenie przemawiają za tym żeby spędzić tam chociaż kilka dni w otoczeniu ludzi z Archidiecezji Wrocławskiej w trakcie „Projekt Młodzież”.
Zainwestuj w swój rozwój! Dołącz do “Projektu Młodzież”
ks. Piotr Rozpędowski
Jeśli chcesz do nas dołączyć i wziąć udział w tegorocznej edycji Projektu, to wszystkie informacje oraz zapisy znajdziesz w tym formularzu>> KLIK