Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

Taizé (wymawiamy Teze) to wioska w Burgundii. Jak to się stało, że nazwę małej miejscowości we Francji kojarzy tylu ludzi?

W Taizé mieszka ekumeniczna wspólnota, licząca ok. 100 braci, pochodzących z 30 krajów. W 1940r. założył ją br Roger Schütz pochodzący ze Szwajcarii. Wspólnota ma być znakiem pojednania między chrześcijanami i narodami. Jej fundament stanowią trzy słowa streszczające Ewangelię: radość, prostota i miłosierdzie.

Aktualnie przeorem wspólnoty jest br. Matthew, pochodzący z Wielkiej Brytanii.

Europejskie Spotkania Młodych Taizé

Wspólnota z Taizé w 1978 zapoczątkowała Europejskie Spotkania Młodych (ESM). Odbywają się one rokrocznie po Bożym Narodzeniu w jednym z europejskich miast. W 2023 roku takie spotkanie miało miejsce w Lublanie w Słowenii, a w 2024 gospodarzem będzie Tallin w Estonii. ESM mają podobny program do tych w Taize, a młodzież przyjeżdżająca na nie jest goszczona przez lokalne parafie i rodziny. Razem biorą udział w spotkaniach w grupach, warsztatach i modlitwach.
ESM to okazja do poznania ludzi, tradycji i kultury, zwiedzenia nowego kraju i dzielenia się swoimi doświadczeniami z ludźmi z całej Europy i świata oraz niezapomnianego spędzenia Sylwestra na "Święcie Narodów".

Spotkania w Taizé

Przez cały rok do Taizé przyjeżdżają ludzie, głównie młodzi, ale także dorośli i rodziny, aby wziąć udział w tygodniowych spotkaniach. Szkielet pobytu w Taizé stanowią modlitwy, które odbywają się trzy razy dziennie. Oprócz tego bracia ze wspólnoty oraz pomagające im siostry przygotowują wprowadzenia biblijne, po których odbywają się międzynarodowe grupy dzielenia. Młodzi przyjeżdżający do Taizé otrzymują także różne zadania, które wykonują razem, dokładając swoją cegiełkę do funkcjonowania spotkań przez: przygotowanie posiłków, sprzątanie kościoła lub wspólnego terenu, animowanie zajęć dla dzieci, których rodziny przyjechały do Taize. Dzięki wspólnej pracy nawiązują nowe znajomości z innymi młodymi z całego świata i bawią się.

W międzyczasie można wziąć udział w warsztatach na temat m.in. duchowości, kultury czy działalności społecznej. Wieczorami niektórzy spotykają się na wspólnych tańcach i zabawach, a inni zostają dłużej w kościele, w którym ludzie wspólnie śpiewają nawet po północy. Pobyt w Taizé jest przestrzenią na spotkanie z ludźmi, ze sobą i z Panem Bogiem. Jest miejscem, gdzie jednocześnie znajdzie się ciszę i rozgrzewające rozmowy i śpiewy w językach z całego świata.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/Taize.Wroclaw
https://www.instagram.com/taizewroclaw

Osoba kontaktowa dla Taizé we Wrocławiu:
Karolina Olech taizewroc@gmail.com