Odpowiedzi na pytania, które zadajecie najczęściej

Rozeznanie powołania, do którego zaprasza Cię Bóg, to bardzo ważna sprawa. Zobacz listę pytań, które w tym temacie młodzi zadają najczęściej. Jeśli chcesz i czujesz, że potrzebujesz pomocy w tej sprawie, jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Pytania i odpowiedzi - FAQ

1Co to jest powołanie do życia kapłańskiego lub zakonnego i na czym polega?
To marzenie Pana Boga o mnie. Zaproszenie do bycia Jego własnością i dzielenie z Nim swego życia. W praktyce prowadzi nas ono do wybrania drogi naśladowania Pana Jezusa w kapłaństwie czy życiu zakonnym - wiąże się więc w wyborem wspólnoty.
2Skąd mam wiedzieć, że to Pan Bóg do mnie mówi, a nie moje własne myśli?
Warto pytać Go o to na modlitwie. Często właśnie te myśli, pragnienia sam Pan Bóg wkłada nam w serce. Warto się im przyjrzeć, może udać na jakiś dzień skupienia.
3Co zrobić jeśli się boję powołania?
Modlić się. Pan Bóg da siłę. Taki lęk może być oznaką, że poważnie traktujemy drogę, którą rozeznajemy. Zatem to dobrze. Warto porozmawiać o swoich wątpliwościach z jakąś siostrą zakonną lub księdzem, a wiele lęków okaże się nie tak strasznymi.
4Z kim mogę o tym porozmawiać?
Z kimś zaufanym, ale najlepiej może z kimś, kto sam ma za sobą proces rozeznawania powołania i dzięki temu cię zrozumie. Najlepiej z księdzem albo siostrą zakonną - naprawdę nie zdziwią się, gdy poprosisz o rozmowę. Jeśli nie znasz żadnej z takich osób, napisz maila, zadzwoń. Bez trudu też znajdziesz namiary w sieci, na przykład na jednej ze stron, do których linki podajemy poniżej.
5Czy będąc księdzem albo siostrą zakonną będę mógł/mogła widywać się ze swoją rodziną?
Oczywiście!
6A co jeśli nie pójdę za głosem powołania? Czy to znaczy, że do końca życia będę nieszczęśliwy/a?
Pan Bóg pragnie naszej wolności i jeśli nie odpowiemy pozytywnie na Jego zaproszenie, wcale się nie obrazi. On zawsze ma dla nas "plan B". Będzie nam błogosławił na wybranej przez nas drodze, ale pełnia szczęścia, jaką dla nas przeznaczył, czeka na drodze powołania, którą On wskazuje.
7Jak znaleźć zgromadzenie zakonne? Czym one się od siebie różnią?
Tym, co różni poszczególne zgromadzenia jest CHARYZMAT- szczególna misja, jaką dana wspólnota ma do spełnienia w Kościele. Może to być np. posługa chorym albo życie kontemplacyjne...- jest ich naprawdę wiele. Warto zapoznać się z wirtualnymi wizytówkami zgromadzeń lub udać się na organizowane przez nie rekolekcje. Poniżej znajdziesz listę różnych zgromadzeń działających na terenie naszej archidiecezji.
8Jeśli chcę zostać księdzem/siostrą zakonną, to co mam po kolei zrobić? Gdzie się zgłosić?
Najpierw warto zadzwonić lub napisać i umówić się na rozmowę. Później formatorzy poprowadzą, wskażą wymagania danej wspólnoty.
9Ile lat trzeba się uczyć, żeby zostać księdzem/siostrą zakonną?
Formacja wstępna - do ślubów wieczystych- trwa około 8 lat. Niemniej od pierwszych miesięcy z zgromadzeniu już aspirantkę nazywa się siostrą, a habit otrzymuje się już po około roku. Podobnie będzie w zgromadzeniach męskich. Z kolei jeśli chcesz zostać tak zwanym “normalnym” księdzem, czyli księdzem diecezjalnym to twoja edukacja w seminarium będzie trwała 6 lat.
10Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać księdzem/siostrą zakonną?
Trzeba mieć powołanie, być zakochanym w Bogu, mieć dobrą wolę i pragnienie w sercu :)
11Jakie są zgromadzenia zakonne?
Aby pobrać listę zgromadzeń męskich i żeńskich działających na terenie archidiecezji wrocławskiej, kliknij TUTAJ
12A jeśli chcę zostać księdzem? Gdzie szukać informacji?
Porozmawiaj ze znajomym kapłanem lub zgłoś się do naszego duszpasterza diecezjalnego: ks. Piotr tel. 506 844 159, duszpasterz@ddm.wroclaw.pl . Sporo informacji znajdziesz też na stronie WROCŁAWSKIEGO SEMINARIUM w zakładce “Powołanie”